Woda butelkowana a ekologia

ZMIENIAJĄC WODĘ Z BUTELKOWANEJ NA FILTROWANĄ DBAMY O NASZĄ PLANETĘ

Dzięki instalacji filtra do wody czy jonizatora lub saturatora zaprzestajemy kupowania wody w butelkach i dzięki temu realnie możemy wpływać na zmniejszenie zanieczyszczenia środowiska.

Eko fakty:
1,5 – miliona ton rocznie dostarczają na świecie odpady z plastikowych butelek (200 razy tyle ile waży stalowa wieża Eifla).
450 – tyle lat trwa rozkład plastikowej butelki PET,
23 – jedynie tyle procent odpadów z plastikowych butelek zostaje ponownie przetworzonych.
2000 – nawet tyle butelek plastikowych rocznie zużywa 4 osobowa rodzina.
24 – tyle procent rynku wody butelkowanej USA posiadają dwaj najwięksi jej producenci (Pepsi z wodą Aquafina oraz Coca Cola z wodą Dasani). Obaj producenci filtrują i butelkują wodę miejską.

Miasto Dubai – synonim bogactwa i dobrobytu, pozyskuje 100% wody pitnej z wody morskiej stosując technologie odsalania (przemysłowe filtry odwróconej osmozy). Większość wód butelkowanych dostępnych w sklepach, to morska woda poddana filtracji!

Butelki

 

Woda butelkowana – czego nie dowiemy się z jej etykiety

Wiele miejsca poświęca się zaletom wynikającym z picia wody butelkowanej. Coraz więcej rodziców świadomie wybiera już wodę zamiast herbat, soków czy innych napojów wierząc, że to najzdrowszy sposób zaspokojenia pragnienia nie tylko dzieci, ale całej rodziny. Niestety podczas codziennych zakupów często zapominamy o pewnych niuansach. Nie przywiązujemy do nich wagi albo po prostu nie zdajemy sobie z nich sprawy. Tymczasem coraz więcej faktów przemawia za tym, że nie warto kupować wody w plastikowych butelkach.

.

Szkodliwe BPA

Butelki plastikowe używane jako opakowania do wody wykonane są najczęściej z poliwęglanu. Większość z nich zawiera bisfenol A (BPA), który jest powszechnie używany do ich utwardzania. W 2011 r. zakazano w Unii Europejskiej stosowania BPA przy wyrobie butelek dla niemowląt.

BPA budową przypomina kobiecy hormon estrogenu, a jego oddziaływanie na organizm może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych.

Badania dowodzą, że BPA ma działanie kancerogenne (szczególnie mężczyźni są narażeni na raka prostaty), powoduje zaburzenia hormonalne – może być nawet przyczyną niepłodności, udowodniono także korelację z astmą i otyłością.

Zakaz stosowania BPA przy produkcji butelek dla niemowląt nie rozwiązuje jednak problemu. Substancja znajduje w większości opakowań plastikowych, także w butelkach z wodą mineralną, skutecznie obniżając jej jakość. Woda butelkowana wchodzi w reakcje z opakowaniem, szczególnie jeżeli dochodzi do podwyższenia temperatury plastiku, np. w wyniku ogrzania. Przechowywanie zgrzewek wody w nasłonecznionym miejscu lub w bagażniku samochodowym może mieć bardzo poważne konsekwencje dla zdrowia. Klient nie wie, w jakich warunkach był przechowywany i transportowany towar, który kupuje.

 

Czy woda butelkowana na pewno jest czysta i zdrowa?

Warto wiedzieć, że normy jakości dla wód butelkowanych są identyczne jak dla wody kranowej: dopuszcza się występowanie pewnej ilości szkodliwych dla zdrowia pierwiastków i związków. Jako konsumenci nie zdajemy sobie z tego sprawy. Oprócz cennych minerałów woda może zawierać także pierwiastki promieniotwórcze (np. rad, uran), związki toksyczne (np. bar, azotany, azotyny) oraz bakterie. Prawo nie nakłada na producentów obowiązku informowania o tym konsumentów. Zawartość pierwiastków promieniotwórczych jest szczególnie szkodliwa dla najmłodszych, ponieważ dzieci w znacząco większym stopniu absorbują wapń, są przez to narażone także na większą absorpcję radu.

 

Odcisk węglowy

Butelkowanie wody przyczynia się także do zwiększenia odcisku węglowego. Odcisk węglowy to całkowita suma emisji dwutlenku węgla (CO2), który został wyemitowany do atmosfery. Obecnie chyba każdy aspekt ludzkiej działalności przyczynia się do tej emisji, jednak w miarę możliwości należy starać się ograniczać ją do minimum. Butelkowanie wody sprawia, że emisja CO2 do atmosfery znacznie się zwiększa: potrzeba energii, aby napełnić butelki wodą w fabryce, przetransportować je ciężarówkami, pociągami czy statkami do użytkownika, schłodzić w sklepach spożywczych lub lodówkach domowych, a następnie puste butelki wyrzucić lub poddać recyklingowi. To niepotrzebny koszt, także energetyczny.

– Wyprodukowanie butelek tylko dla rynku amerykańskiego kosztuje tyle energii, co równowartość 17 mln baryłek ropy naftowej, z wyłączeniem energii dla transportu.

– Butelkowanie wody powoduje produkcję ponad 2,5 mln ton CO2.

– Do wyprodukowania litra wody butelkowej potrzeba aż 3 litrów wody!

Ukryte koszty

Woda butelkowa jest droga – warto wiedzieć, że jedynie 3,5% ceny stanowi koszt produkcji (7 groszy z ceny 2 zł), a reszta to transport, reklama i marketing (1,97 z ceny 2 zł).

 

 

BUTELKI EKOLOGICZNE WIELORAZOWEGO UŻYTKU

W czym przechowywać i transportować wodę z domowego filtra, nie mając już w domu butelek po wodzie mineralnej. Odpowiedź jest prosta. Wystarczy zakupić ekologiczną butelką wielorazowego użytku Equa, która nie zawiera szkodliwych substancji, w tym BPA przenikającego do wody, powodując problemy zdrowotne. Dzięki poręcznej pojemności (0,4 lub 0,6 l) doskonale nadaje się na spacery lub jako opakowanie na napój dla przedszkolaka lub ucznia. Butelki do nabycia na www.myequa.pl

ALL_equa

 

CHROŃMY ŚRODOWISKO I OSZCZĘDZAJMY NA WYDATKACH NA WODZIE PITNEJ

W przeciwieństwie do wód butelkowanych, woda z filtra to aż 90% odpadów plastikowych mniej. Po co kupować wodę skoro mamy ją w kranie? Dołącz do grona naszych klientów – osób, które uwolniły się od zakupu wody w butelkach.

Young beautiful mother and her toddler daughter in kitchen

Więcej o korzyściach z filtracji wody w domu przeczytasz w artykule na eko-parentingowym serwisie „Dzieci są ważne”. Artykuł

Zachęcamy do przejścia na picie kranowej wody filtrowanej.

 

Zapraszamy do zapoznania się z pełną ofertą filtrów do wody w naszym sklepie.Filtry w sklepie

 

Jeżeli nie wiesz jakie rodzaj filtra będzie najlepszy dla Twoich potrzeb – zadzwoń do nas.

 

 

 

 

Leave Comments