JONIZATOR WODY- DOMOWE ŹRÓDŁO WODY ALKALICZNEJ

Ze względu na fakt, że potencjał redukcyjny ORP (ORP z ang. Oxidation Reduction Potential) wody alkalicznej ma charakter krótkotrwały, nie jest możliwe skuteczne jej butelkowanie zachowujące pełnię jej właściwości.  Skutecznym sposobem otrzymania w krótkim czasie wody alkalicznej o wysokim pH i ujemnym potencjale ORP jest wykorzystanie urządzenia jakim jest jonizator wody, który za pomocą elektrolizy wody (więcej o procesie elektrolizy wody znajdziesz w tym artykule) produkuje w czasie rzeczywistym wodę alkaliczną.

Jonizatory są znane od lat i cenione w krajach wysokorozwiniętych tj Japonii, Korei Południowej, Tajwanie, gdzie mieszczą się także centra ich produkcji. W Japonii prawie co piąta rodzina używa wodę alkaliczną. W Japonii i Korei Południowej istnieje pewna liczba szpitali, w których zamiast drogich leków i antybiotyków często używana jest jak woda alkaliczna. Japońskie Ministerstwo Zdrowia już w 1965 r. potwierdziło, że alkaliczna woda jonizowana leczy niestrawność, przewlekłą biegunkę, choroby żołądka i jelit oraz zaparcia. W Japonii i Korei Płd. jonizatory wody są klasyfikowane jako domowe urządzenia klasy medycznej.

 

JAK DOBRAĆ JONIZATOR WODY NA WŁASNE POTRZEBY?

Wybór jonizatora, to niełatwa sprawa, szczególnie, że urządzenia nie należą do tanich. Główne cechy wyboru to potrzeby związane z ilością wody, której będziemy potrzebować. Przy mniejszym zapotrzebowaniu sprawdzi się urządzenie nalewowe, przy wyższym – przepływowe. Kolejna kwestia to komfort użytkowania, który jest najwyższy przy urządzeniach przepływowych (woda alkaliczna prosto z kranu jonizatora). Inne, szczególne cechy, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze urządzenia opisaliśmy poniżej.

Rozróżniamy dwa typy jonizatorów bazujących na elektrolizie wody:

1. Nalewowe – urządzenie takie napełnia się wodą, po czym uruchamiany jest proces jonizacji, który w zależności od wybranego poziomu pH może trwać od kilku do kilkunastu minut. Tego typu jonizatory, w zależności od modelu mogą dostarczyć jednorazowo od 0,7 do 2,7 litra wody alkalicznej. Zaletą tych urządzeń jest możliwość wykorzystania różnego rodzaju wód i możliwość produkcji wody o skrajnych pH. Dodatkowo urządzenia firmy Burbuliukas posiadają opcję produkcji wody srebrnej mającej silne właściwości bakterio i grzybobójcze. Jonizatory nalewowe (inaczej naczyniowe) dobrze sprawdzają się przy korzystaniu przez 1-2 osoby. Charakteryzują się też niższymi cenami zakupu. Wadą jest konieczność oczekiwania na przygotowanie wody oraz późniejsze jej przechowywanie (woda alkaliczna w butelce traci swój potencjał redox). Na polskim rynku dominują dwaj producenci. Litewski Burbuliukas z modelami Aquator oraz koreański Biontech z modelem BTM-3000.

Jonizator nalewowy wody, woda alkaliczna, jonizatory porównanie
Fot. Jonizatory nalewowe

.

2. Przepływowe – instalowane w obiegu wody (przyłącze pod baterię umywalkową lub bezpośrednio do ujęcia wody), które produkują w czasie rzeczywistym wodę o zadanych parametrach pH i ORP dostępną prosto z kranu jonizatora. Tego typu jonizatory posiadają zainstalowany własny system filtracji, co pozwala w bezpieczny sposób korzystać z wody wodociągowej. Ogniwa wykorzystane w jonizatorach przepływowych wykonane są z tytanu pokrytego warstwą platyny, co gwarantuje najwyższą trwałość tych urządzeń, którą szacuje się nawet na kilkanaście lat. Urządzenia wykonane są w atrakcyjnej, nowoczesnej stylistyce, i posiadają ekrany LCD prezentujące główne funkcje urządzenia i parametry wody. To zdecydowanie najlepsze rozwiązanie, szczególnie polecane, gdy z jonizatora będzie korzystać 3 i więcej osób. Ważną cechą użytkowa modeli przepływowych jest posiadanie od 1 do 4 poziomów produkcji wody. Dzięki temu jonizator może produkować wodę o zróżnicowanym pH (na przykład niższym pH dla 1 lub 2 programu produkcji wody alkalicznej). Najlepsze w klasie urządzenia posiadają możliwość wprowadzenia własnych ustawień mocy jonizacji i osiąganych parametrów wody na każdym z programów (n.p modele Prime Water lub model Revelation II ).

.

PARAMETRY, NA KTÓRE NALEŻY ZWRÓCIĆ UWAGĘ PRZY DOBORZE JONIZATORA PRZEPŁYWOWEGO

Elektrody- ich liczba i powierzchnia – wszystkie jonizatory przepływowe z naszej oferty są wyposażone w elektrody wykonane z tytanu pokrytego platyną (to te materiały, jako, że są droższe od złota mają kluczowy wpływ na cenę jonizatorów). Większa liczba płyt i duża powierzchnia ogniw zapewniają wysoką skuteczność i trwałość urządzenia przy twardej wodzie. Wartościową cechą, także mająca wpływ na trwałość, jest zastosowanie w urządzeniach ogniw hybrydowych lub płyty perforowanej, która zwiększa powierzchnie czynną do 30% w porównaniu z płyta pełną oraz poprawia parametry jonizacji. Płyty perforowane generują także lepsze właściwości wody alkalicznej w kierunku produkcji wodoru cząsteczkowego HH w wodzie alkalicznej (woda wodorowa). Z modeli przepływowych najwyższe stężenia wodoru uzyskują modele Prime Water – do 1800 ppm.

 

Moc – ma znaczenie dla produkcji wody jonizowanej o skrajnych parametrach np. ph >10,5, gdzie uzyskujemy najwyższe wartości ujemnego ORP i alternatywne (poza wodą pitną) zastosowania wody jonizowanej. Wpływa też na wydajność i szybkość uzyskania wody o zadanych parametrach. Najwyższe w klasie modele dysponują zasilaczami SMPS o mocy ponad 400W

.

Filtracja wewnętrzna – zastosowanie w jonizatorach zaawansowanych filtrów wody zapewnia czystość bakteriologiczną i chemiczną wody. Oferowane są jonizatory z pojedynczymi lub podwójnymi wkładami filtracyjnymi. Okres użytkowania wynosi zazwyczaj od pół do jednego roku (3000-6000 litrów). Szczególnie polecane są wkłady filtrujące bazujące na ultrafiltracji (Prime Water / Biontech). Dbając o wysoką jakość wody oraz w celu ochrony wkładów filtracyjnych jonizatora zalecamy instalację przed jonizatorem dodatkowego filtra wody np. Aquaphor Solo.

.

Port na minerały (jonizatory przepływowe) – ta funkcjonalność pozwala na wzbogacenie wody o dodatkowe minerały, dzięki którym możemy osiągać lepsze wyniki jonizacji. Woda przed wpłynięciem do komory jonizacyjnej, przepływa przez port na minerały. Stosowane są dwa rodzaje minerałów dodawanych do wody: turmalin – to naturalnego pochodzenia granulat będący źródłem pierwiastków alkalicznych. Dodanie go podnosi pH wody alkalicznej. Sól himalajska – to pozyskiwana u stóp Himalajów doskonale czysta, strukturyzowana sól zawierająca aż 84 pierwiastki. Jej dodanie podnosi nieco pH wody alkalicznej, ale szczególnie polecane jest do produkcji silnej wody kwaśnej. Port na minerały posiadają jonizatory marki Chanson.

.

Wymiary urządzenia – jonizatory nablatowe to urządzenia dość dużych rozmiarów (przykładowo model 7 płytowy Biontech-207D posiada wymiary 24x35x14 cm). Aby nie zajmować cennego miejsca na blacie kuchennym polecamy wybór modelu podblatowego, w którym na blacie instalowana jest jedynie elektroniczna bateria wody jonizatora, a samo urządzenie mieści się w szafce pod blatem. Baterie cechują się nowoczesnym wzornictwem i zawierają wyświetlacz elektroniczny (bieżące ustawienia jonizatora i parametry wody) i moduł sterowania parametrami wody. To bardzo estetyczne i ekskluzywne rozwiązanie.  Z urządzeń podblatowych polecamy modele Prime Water, których bateria elektroniczna wykonana jest ze szczotkowanej stali INOX, co zapewnia jej wysoką trwałość.

.

Atesty i certyfikaty – choć nie stanowią o cechach użytkowych, to warto wybierać bezpieczne urządzenia, które posiadają szeroką certyfikację. Podstawową certyfikacją, niezbędną do wprowadzenia urządzenia na rynek UE jest certyfikat bezpieczeństwa CE. Wysokiej klasy urządzenia koreańskie, czy japońskie powinny też legitymizować się certyfikatami urządzeń klasy medycznej (wydaje tamtejsze Ministerstwo Zdrowia). Najlepsze urządzenia posiadają też certyfikaty BPA Free oraz wyniki z testów skuteczności systemów filtracji i czystości płyt. Zwieńczeniem jest posiadanie przez urządzenie polskiego atestu „Produkt z Atestem”, wydawanego przez Narodowy instytut Zdrowia. Tym certyfikatem jako jedyne wśród modeli przepływowych legitymują się koreańskie modele Prime Water.

Jonizator podblatowy Prime Water
Jonizator podblatowy Prime Water
Fot.: Jonizator podblatowy Prime Water – przykład aranżacji

W wyborze jonizatora służymy także pomocą telefoniczną. Zadzwoń do nas: 601 56 59 57

Jonizatory wody – odwiedź sklep (kliknij poniżej)

jonizatory-wody-sklep

Jak dobrać jonizator wody
5 (100%) 3 votes