Filtracja wody w całym domu

ZMIĘKCZACZ ODŻELAZIACZ DO WODY – POPRAWA JAKOŚCI WODY UŻYTKOWEJ

Jednym z podstawowych problemów z jakością wody wodociągowej jest jej twardość. Powoduje ona szereg problemów od zmniejszenia wydajności grzewczej systemów CO, poprzez większe zużycie detregentów do prania, a na bezpośrednim uszkodzeniu sprzętów AGD kończąc (pralki, zmywarki). Mając na uwadze wysokie koszty napraw sprzętu AGD, czy kotła i instalacji CO, zasadnym jest zainstalowanie centralnego zmiękczacza wody.

Niestety w większości regionów kraju, oferowana jest woda twarda. Ale zaradzi temu zmiękczacz odżelaziacz wody. Stopień twardości swojej wody możesz łatwo uzyskać kontaktując się z lokalnym zakładem uzdatniania wody.

Zwracając dużą uwagę na stan twardości wody, niezbędnym będzie się wyposażenie się w zmiękczacz odżelaziacz wody. Spożywanie wody zmiękczonej to z całą pewnością nie tylko korzyść dla naszego organizmu, ale również dla naszych sprzętów AGD. Skupiając się na wielu aspektach oszczędności w domu, warto wiedzieć, że zmiękczacz odżelaziacz wody to podstawowy element każdego domu!

Klasyfikacja wody w zależności od wyniku pomiaru twardości:

Twardośc-tabelka

Skala twardości wody (stopnie niemieckie) w poszczególnych regionach Polski.

Twardosc

Twarda woda, zmiękczacz, www.water-star.pl

Korzyści z zastosowania zmiękczacza wody:

– skutecznie pozbywamy się kamienia kotłowego (rury, baterie zlewozmywakowe, kabina prysznicowa, naczynia),

– zużywamy 50% mniej detregentów do prania,

– obniżamy koszty ogrzewania domu,

– wydłużamy żywotność pralki i zmywarki,

– eliminujemy efekt suchej skóry po kąpieli,

– ubrania po praniu są czystsze i bardziej miękkie.

Instalacja i obsługa zmiękczacza do wody

System zmiękczający instalowany jest na wejściu wody do domu. Zmiękczeniu podlega woda zimna (zmiękczacze nie pracują z ujęciami wody gorącej). Przed zmiękczaczem instalowany jest zazwyczaj filtr mechaniczny, który chroni urządzenie przed osadami stałymi obecnymi w wodzie. Urządzenie musi posiadać odpływ do kanalizacji, gdzie odprowadzana jest woda, którą system regeneruje złoże,

Proces zmiękczania wody polega na wymianie jonowej, w ramach której odpowiedzialne za twardość wody jony wapnia i magnezu są zamieniane na jony sodu. Proces ten zachodzi w trakcie rzeczywistego przepływu wody przez złoże jonowymienne zmiękczacza. Do prawidłowej pracy złoże wymaga regeneracji, która jest realizowana poprzez automatyczny proces płukania go solanką.

Zmiękczacze, to urządzenia, które nie wymagają wymiany wkładów filtrujących. Eksploatacja ogranicza się do uzupełniania soli tabletkowanej potrzebnej do regeneracji złoża (koszt kilograma to około 1 zł).

DOBÓR ZMIĘKCZACZA

Na rynku oferowanych jest wiele systemów zmiękczających. Należy pamiętać, że to urządzenie instalowane jest na wiele lat, a jego obsługa powinna ograniczyć się jedynie do uzupełniania soli (bez konieczności ciągłego serwisowania, kalibracji ustawień, czy restartu elektroniki sterującej urządzeniem). Warto zatem wybrać markowe zmiękczacze, które pozwolą zapomnieć o serwisie i obsłudze regulacyjnej urządzenie oraz będą działać wiele lat.

Funkcje, którymi powinien cechować się nowoczesny, bezobsługowy zmiękczacz to:

– funkcja 3 w 1, czyli zmiękczanie, odżelazianie i odmanganianie wody – kluczowa przy wodzie z własnego ujęcia.

– parametry usuwania żelaza i manganu – są kluczowe także przy wodzie z własnego ujęcia i powinny być precyzyjnie podane przez producenta.

– posiadanie zaworu bypass – dzięki niemu możliwe jest bezpieczne wyłączenie zmiękczacza z obiegu wody na czas ewentualnego serwisowania.

– zawór mieszający – szczególnie przydatny przy wodzie miejskiej – pozwala na łączenie wody surowej ze zmiękczoną i ustawienie wyższej niż 0 twardości, co z kolei daje oszczędności na użyciu soli do regeneracji.

– żywica monodyspersyjna ze złożem ułożonym poziomo i płukaniem przeciwprądowym – zapewnia brak martwych stref w złożu i skuteczną jego regenerację.

– wbudowany filtr mechaniczny – to bardzo cenna funkcjonalność, która eliminuje konieczność instalacji dodatkowego filtra narurowego (np. typu Big Blue) przed zmiękczaczem i ogranicza koszt instalacji (o około 300 – 400 zł).

– okres gwarancji – w markowych urządzeniach udzielana gwarancja wynosi 10 lat na złoże i 3 lub więcej lat na pozostałe elementy urządzenia. Polecamy też wybór markowych producentów, szczególnie cenione są firmy amerykańskie, zajmujące się wyłącznie produkcją zmiękczaczy i produkujące w USA (USA są uważane za ojczyznę systemów uzdatniania wody).

Przy doborze należy zwrócić uwagę czy zmiękczacz spełnia parametry przy wodzie wejściowej (ciśnienie, obecność związków w wodzie, bakterie). Dlatego szczególnie przy wodzie z własnego ujęcia potrzebne jest badanie wody.  Choć zmiękczacz rozwiązuje większość problemów z wodą, to nie ma zastosowania do likwidacji problemów z florą mikrobiologiczną w wodzie, azotanami, pestycydami, metalami ciężkimi, zapachem wody. Dlatego, jako nieodzowny element stacji uzdatniania wody w domu instalowany jest odrębny, kuchenny system filtracji do wody pitnej. Tu można polecić systemy odwróconej osmozy lub jonizator wody z systemem filtrującym np. nowoczesny i oszczędny filtr RO Aquaphor Morion.

 

ŻELAZO I MANGAN W WODZIE

W przypadku wody z własnego ujęcia i problemów z żelazem i manganem, świetnie sprawdzą się zmiękczacze typu 3 w 1.

Specjalnie dobrane elementy złoża pozwalają w nich oprócz zmiękczania usunąć żelazo i mangan. Dzięki temu nie trzeba instalować odrębnego odżelaziacza wody przed systemem zmiękczającym. To bardzo praktyczne rozwiązanie,  ograniczające koszty stacji uzdatniania wody.

W naszej ofercie znajdują się markowe zmiękczacze produkowanej w USA marki WaterBoss. Urządzenia te świetnie radzą sobie z eliminacją żelaza i manganu w wysokich stężeniach oraz posiadają wbudowany filtr mechaniczny. Kolejną ich zaletą jest zastosowanie systemów oszczędzających sól i wodę do regeneracji złoża.

POMPA

STACJA UZDATNIANIA WODY – POLECANA DO NOWYCH DOMÓW

Jeżeli właśnie kupujesz lub wykańczasz nowy dom, to jest to najlepszy moment na instalacje zmiękczacza, która pozwoli na ochronę nowych urządzeń w domu pracujących z wodą (szczególnie piec i instalacja CO, pralka, zmywarka).

Tak wyglądała pompa ciepłej wody, która uległa uszkodzeniu poprzez twardą wodę i zanieczyszczenia w ciągu zaledwie 4 lat. Koszt wymiany wyniósł prawie 2000 zł (50 % ceny zmiękczacza).

 

 

 

Zmiękczacze Waterboss oferowane są z 10 letnią gwarancją na złoże oraz 3 letnią na pozostałe elementy urządzenia.

Pełny opis urządzeń i ich parametrów znajdziesz w naszym sklepie klikając w poniższy banner:

WaterBoss zmiękczacze

 W celu kompleksowego rozwiązania problemów z wodą w domu rekomendujemy oprócz instalacji zmiękczacza, zainstalowanie kuchennego filtra do wody pitnej.

Zobacz pełną ofertę zmiękczaczy i stacji uzdatniania wody na stronach naszego sklepu. Do sklepu

Leave Comments