JAKI FILTR DO WODY PITNEJ WYBRAĆ?

To pytanie zadaje sobie coraz więcej osób chcących uwolnić się od zakupu wody butelkowanej. Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań, począwszy od prostych filtrów dzbankowych poprzez filtry do wody z odrębnym kranem, odwróconą osmozę, na jonizatorach wody kończąc.

Przedstawiamy kilka opcji do wyboru.

Dzbanki filtracyjne

To podstawowa metoda uzdatniania, z której korzysta już ponad 30% Polaków. Zalety to niska cena zakupu, brak potrzeby instalacji, łatwość obsługi. Wadą są stosunkowo wysokie koszty utrzymania oraz niska jakość filtracji (w tych filtrach woda podlega niewielkiemu ciśnieniu, grawitacyjnemu, co uniemożliwia zastosowanie dokładnej filtracji mechanicznej). Atutem jest także uzyskiwane zmiękczenie wody, co jak wiemy nie jest zasługą filtracji, a zastosowania złoża zmiękczającego we wkładzie filtrującym dzbanka. Niestety, ze względu na niewielką objętość, wkłady filtrów dzbankowych posiadają bardzo niską wydajność rzędu 80-150L. W tym zakresie najlepszymi wynikami  efektywności cechują się dzbanki Aquaphor, w których stosowane jest opatentowane złoże Aqualen (więcej o Aqualen).

Dzbanek filtrujący Aquaphor, Brita, Dafi

 

 

Filtry do wody pod zlewozmywak z odrębnym kranem

Filtr pod zlew, filtr wody do kuchni

Te urządzenia dają stały dostęp do wody filtrowanej. Dzięki zastosowaniu odrębnego, niewielkiego kranu do poboru wody filtrowanej, są bardzo wygodne w użytkowaniu, a ich cechą jest wysoka wydajność (do 8000L wody od wymiany do wymiany wkładów). Tego typu filtry posiadają zazwyczaj kilka etapów filtracji (mechaniczną, węglową, zmiękczającą, mineralizującą) oraz od 1 do 4 wkładów filtracyjnych, co daje bardzo wysoką jakość filtracji. W zakresie tego typu urządzeń dostępne są filtry do wody z membraną kapilarną (ultrafiltracja) oraz zmiękczające wodę. 

 

Najbardziej zaawansowanym systemem filtracji w warunkach domowych jest odwrócona osmoza (ang RO – revers osmosis). Dokładność filtracji membraną osmotyczną sięga aż 0,0005 mikrona. Naturalną cechą dokładnej filtracji metodą odwróconej jest odrzut do kanalizacji części wody wraz zanieczyszczeniami. Wraz z zanieczyszczeniami zostaje usunięta część minerałów z wody. Stąd tak ważne znaczenie ma wyposażenie filtra  w mineralizator dolomitowy, który wtórnie wprowadza pierwiastki do wody. Szczególną zaletą jest ty system podwójnej mineralizacji (woda przepływa dwukrotnie przez mineralizator, dzięki czemu stopień mineralizacji jest większy) jak na przykład w systemie Aquaphor Morion.

morionFiltry kuchenne odwróconej osmozy stały się bardzo popularne dzięki znaczącemu zmniejszeniu ich cen w ostatnich latach. Ich atutem jest zastosowanie mineralizacji, która po dogłębnym oczyszczeniu wody wprowadza powtórnie cenne pierwiastki alkaliczne (wapń, potas, magnez). Tego rodzaju filtry wymagają zastosowania zbiornika do kumulacji wody, zajmują więc nieco więcej miejsca aniżeli filtry przepływowe.

W niewielkich rozmiarów szafkach podzlewozmywakowych sprawdzi się kompaktowy filtr odwróconej osmozy Aquaphor Morion. To nowoczesny filtr z opatentowaną podwójną mineralizacją wody, cechujący się bardzo wysoką sprawnością (pracuje przy niskim ciśnieniu wody), łatwością eksploatacji (prosta wymiana wkładów – bez serwisu i narzędzi) i niskimi kosztami eksploatacji (komplet 3 wkładów do wymiany co 8-12 miesięcy w cenie 159 zł)

Obejrzyj wideo i sprawdź jak możemy ułatwić Ci życie, wprowadzając do Twojego domu najnowszą technologię oczyszczania wody.

Filtr Aquaphor Morion - przykładowa instalacja i aranżacja
Filtr Aquaphor Morion – przykładowa instalacja i aranżacja

Koszty eksploatacji filtrów

Przy wyborze filtra do wody nie należy kierować się jedynie ceną zakupu. Kluczową cechą są tu koszty utrzymania filtra, na które składa się koszt wkładów filtracyjnych oraz ich wydajność. Dobrym przykładem są tu dzbanki filtracyjne, gdzie początkowy koszt jest niski, ale duża częstotliwość wymiany wkładów i ich dość wysoka cena skutkuje wyższym kosztem za litr przefiltrowanej wody.

W przypadku filtrów podzlewozmywakowych , a szczególnie odwróconej osmozy należy zwrócić uwagę na sposób wymiany wkładu. Najlepiej, aby wkłady były możliwe do samodzielnej wymiany, bez użycia narzędzi i wzywania specjalistycznego serwisu. Taki podejściem cechują się rozwiązania Aquaphor zastosowane w filtrach podzlewozmywakowych.

Morion wkłady serwis www.water-star.pl

Przygotowaliśmy porównanie różnego rodzaju filtrów, prezentujące koszt jednostkowy produkcji 1 litra czystej wody:

Porównanie systemów filtracji wody, rodzaje filtrów, ceny filtrów

** Kalkulacja dla zużycia 150 L wody pitnej miesięcznie (1,5L wody dziennie na członka 3 osobowej rodziny). Bez kosztu zakupu wody z wodociągu. Koszt zakupu urządzenia rozłożony na 10 lat. Wymiana filtrów zgodnie z zaleceniami producenta.

 

Jakość i atesty

Urządzenia filtracyjne wody powinny być atestowane w Polsce przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego. Wśród producentów warto wybierać tych, których produkty cechują się dodatkowymi certyfikatami jak np niemiecki LGA, czy amerykański NSF.

Aquaphor filtry do wody atest www.water-star.pl

Podsumowując. Biorąc pod uwagę wydajność i jakość filtracji, najefektywniejszym rozwiązaniem filtracyjnym wody pitej są podzlewozmywakowe filtry z odrębnym kranem. Wśród technologii godna polecenia jest odwrócona osmoza, choć wymaga nieco więcej miejsca pod zlewozmywakiem (chyba, że jest to kompaktowy filtr Aquaphor Morion).

Godne uwagi są też systemy z ultrafiltracją i membraną kapilarną, które nie wymagają zbiornika (np. System Kryształ ECO), który sprawdzi się świetnie jako filtr do zasilania jonizatora, gdyż ta metoda filtracji nie usuwa minerałów z wody. Dla osób, które cenią sobie zmiękczoną wodę (brak kamienia w czajniku, nalotu na powierzchni herbaty) idealnym rozwiązaniem i o wiele wydajniejszym wobec dzbanka, będzie filtr Kryształ H posiadający wkład zmiękczający, którego nie trzeba okresowo wymieniać (wkład regeneruje się solą kuchenną z pomocą dołączonego zestawu).

Zapraszamy do zapoznania się z pełną ofertą filtrów do wody w naszym sklepie.Filtry w sklepie

 

Jeżeli nie wiesz jakie rodzaj filtra będzie najlepszy dla Twoich potrzeb – zadzwoń do nas.

5/5 - (2 votes)