WODA GAZOWANA – JAK DZIAŁA NA NASZ ORGANIZM

Coraz częściej słyszymy o szkodliwości napojów gazowanych. Przy tej kwestii pojawia się także pytanie o wodę gazowaną i jej wpływ na nasz organizm.

co2

Fot. Wod gazowana. Źródło Getty Image.

Woda gazowana od niegazowanej różni się jedynie zawartością dwutlenku węgla (Co2). Wody niegazowane zawierają śladowe ilości tego gazu. Z kolei wody gazowane różnią się ze względu na stopień nasycenia CO2:

– niskonasycone CO2 to wody o stężeniu CO2 poniżej 1500 mg/l,

– średnionasycone CO2 – od 1500 do 4000 mg CO2/l,

– wysokonasycone CO2 – zawierające więcej niż 4000 mg CO2/l.

Dzięki zawartości CO2 woda gazowana posiada nieco inne walory smakowe i wedle wielu jej smakoszy potrafi lepiej gasić pragnienie aniżeli woda niegazowana.

 

CECHY WODY GAZOWANEJ I ICH ODDZIAŁYWANIE NA ORGANIZM CZŁOWIEKA:

 

Posiada kwaśny odczyn – dwutlenek węgla rozpuszczając się w wodzie tworzy lekki kwas węglowy. Dlatego każda woda gazowana ma kwaśny odczyn (pH poniżej 7). W zależności od stopnia nasycenia Co2 woda gazowana może przyjmować pH od 4 do 6,5. Ta cecha nadaje też korzystny walor wodzie gazowanej, gdyż w kwaśnym środowisku wolniej rozwijają się mikroorganizmy. Stąd woda gazowana może dłużej zachowywać świeżość w porównaniu do wody niegazowanej.

 

Wpływa na równowagę kwasowo –zasadową – lekki kwas węglowy H2CO3 jaki wytwarza się w wodzie gazowanej jest istotnym składnikiem w utrzymaniu przez organizm równowagi kwasowo-zasadowej, gdyż jest głównym składnikiem największego, naturalnego buforu kwasowo-zasadowego organizmu człowieka – buforu wodorowęglanowego. Około 95% kwasu węglowego dysocjuje do anionu HCO3¯ i jonu wodorowego H+, którego stężenie decyduje o pH krwi i tkanek. Paradoksalnie zatem pijąc wodę gazowaną o kwaśnym odczynie pH, wspieramy w działaniu naturalny bufor alkaliczny organizmu. Należy jednak pamiętać, że ilości kwasu węglowego przyjmowanego w wodzie oraz nietrwały charakter tego związku, nie mają większego znaczenia dla utrzymania równowagi pH w organizmie. Z kolei dwutlenek węgla pozostający w wodzie w formie lotnej jest usuwany z organizmu wraz z wydychanym powietrzem.

Fot. Dystrybutor nablatowy do wody gazowanej w kuchni

 

Wspiera leczenie niektórych schorzeń – woda gazowana wzmaga wydzielanie soku żołądkowego, dlatego jest zalecana w profilaktyce oraz leczeniu niektórych schorzeń. W połączeniu z sodem uzyskuje się korzystne efekty w leczeniu nadkwasoty żołądka, w zaburzeniach funkcjonowania jelit oraz infekcjach dróg moczowych. Kwaśny odczyn wody gazowanej w zderzeniu z pH soku żołądkowego, które wynosi około 2-3, nie zaburza tak silnie jego odczynu, jak woda niegazowana. Kolejną cechą wody gazowanej jest jej lekkie moczopędne działanie wspomagając pracę nerek i oczyszczanie organizmu z toksyn.

 

JEDNAK NIE DLA WSZYSTKICH

Woda gazowana przyjmowana w niewielkich ilościach (do 1L na dobę) nie ma negatywnego dla zdrowego organizmu. Wyjątkiem są osoby cierpiące na dolegliwości układu trawiennego zmagające się z takimi schorzeniami jak zespół jelita drażliwego, choroba wrzodowa żołądka, przewlekłe wzdęcia. Ze względu na mogące pojawić się podrażnienia śluzówki, nie zaleca się podawać wysokonasyconych wód gazowanych dzieciom. Także kobiety w ciąży powinny wybierać wody niegazowane lub lekko nasycone Co2. Ze względu na możliwość wzmagania działania środków chemicznych nie zaleca się także używania wody gazowanej do popijania leków oraz łączenia jej z alkoholem.

 

Woda gazowana nie ma szkodliwego oddziaływania na nasz organizm, choć ma wąską grupę przeciwwskazań do zastosowania. Niestety coraz częściej jest kojarzona i niesłusznie stawiana w grupie ze słodzonymi napojami. W przeciwieństwie do słodzonych napojów woda gazowana nie zawiera kalorii, ale przede wszystkim szkodliwych i zakwaszających organizm cukrów prostych. Także jej odczyn pH jest znacząco wyższy w porównaniu do słodkich, gazowanych napojów typu Cola, gdzie wynosi on 2,5 – 3. Dotychczas prowadzone badania nie potwierdziły negatywnego oddziaływania wody gazowanej na gospodarkę minerałową organizmu (zmniejszenie wchłaniania minerałów czy silne oddziaływanie kwaśnego odczynu wody gazowanej, wpływające m. in na rozwój próchnicy zębów).

 

JAK UZYSKAĆ WODĘ GAZOWANĄ?

 

Najprostszym sposobem jest jej zakup w butelce plastikowej, ale nie jest to ani pro ekologiczne, ani tanie. Dzięki domowym urządzeniom jakimi są saturatory do wody gazowanej, możemy produkować wodę gazowaną w domu, wykorzystując do tego wodę filtrowaną (przykład zestawu do domowej produkcji wody gazowanej znajdziesz TU) . Saturatory wody znane są od dziesięcioleci. Obecnie urządzenia te wracają nie tyle na ulice, co do naszych kuchni.

All_saturator

Fot. Saturator do wody kiedyś i dziś. Źródło Water Star.

 

Najbardziej wydajną formą uzyskania wody gazowanej w warunkach domowych jest instalacja baterii do wody gazowanej, która pełni też rolę podgrzewacza wody oraz posiada system filtracji wody. Dzięki temu rozwiązaniu uzyskuje się nieograniczony dostęp do wody gazowanej, gdyż urządzenie można zasilać butlami CO2 o znacznie większej pojemności aniżeli stosowane w saturatorze wody. Wydajność dystrybutora wody gazowanej sięga 1000 litrów wody z CO2 na jednej butli.

Bateria z filtrem wody

Fot. Bateria do wody gazowanej i gorącej Prime Tap Soda

Kran do wody gazowanej to nie tylko zapewnienie wody dla domowników. To także coraz częściej element innowacyjności w wyposażeniu kuchni w nowoczesny i ekskluzywny sprzęt AGD. Bateria z wodą sodową posiada łatwe sterowanie poprzez panel dotykowy (wybór spośród 3 rodzajów wody filtrowanej: zimna / gorąca / gazowana) oraz podświetlenie LED.

.Fot. Bateria do wody gazowanej i gorącej Prime Tap Soda

 

Woda gazowana jest dziś także dostępna dla pracowników firm dzięki dystrybutorom wody wyposażonym w opcję produkcji wody gazowanej.

 

Dystrybutory filtrujące w wersji „SODA” cieszą się rosnąca popularnością dzięki podawaniu schłodzonej wody gazowanej oraz prostocie obsługi. Dystrybutory filtrują wodę miejską oraz podają wodę gazowaną w trybie ciągłym w tempie około 1 litra na minutę. Charakteryzują się też wysoką wydajnością, gdzie z 4 kilogramowej butli CO2 otrzymujemy aż 1000 litrów wody gazowanej.

Pełną ofertę dystrybutorów filtrujących wody z wodą gazowaną sprawdzisz na stronach naszego sklepu.

 

 

Jak wygląda działanie i obsługa dystrybutora z wodą gazowaną?

Obejrzyj film z prezentacją najnowszych modeli dystrybutorów wody gazowanej:

4.7/5 - (8 votes)